جديد ترين محصولات
ادامه لیست
چهار شنبه 06 آبان 1394

تفاوت دستگاههای دیجیتال و آنالوگ

در این مقاله سعی کردیم به اختصار تفاوت سیستم های دیجیتال و آنالوگ را بیان کنیم .

در هر نوع سیستم مخابره اطلاعاتی وجود برخی از عوامل غیر قابل کنترل باعث ایجاد نویز در محیط می شود. منابع نویز شامل نویز محیط و نویز گیرنده می باشند. در یک سیستم مخابراتی گسترده که از چندین تکرار کننده که هر کدام شامل فرستنده و گیرنده های زیادی می باشند در هر مرحله نویز محیط و گیرنده به سیگنال اصلی اضافه می شود . حتی در بهترین گیرنده و کانال مخابراتی نویز به سیگنال اصلی اضافه می شود.

در یک سیستم مخابراتی آنالوگ هر گز نمی توان نویز را از سیگنال اصلی جدا کرد و بهترین سیستم مخابراتی نه تنها نویز را از بین نمی برد بلکه نویز اضافه می کند و تنها میتوان از سیستم های low noise استفاده کرد. در حالی که این برتری برای سیستم های مخابرات دیجیتال نسبت به آنالو گ وجود دارد که می توان در شرایط مناسب نویز را به طور کامل از سیگنال اصلی جدا کرد و سیگنال اصلی را در گیرنده بازسازی کرد.

در مخابرات آنالوگ تنها به وسیله فیلترهای میان گذر می توان نویز هایی را که خارج از باند قرار دارد جدا کرد ولی نمی توان نویزی که در باند سیگنال اصلی وجود دارد جدا کرد .

تفاوت سیستم آنالوگ و دیجیتال:

یکی از برتری های عمده مخابرات دیجیتال نسبت به آنالوگ بازسازی سیگنال در  مخابرات دیجیتال است.

نمی توان مدارات مجتمع IC آنالوگ با تراکم زیاد ساخت. این مدارات احتیاج به خازن- سلف و فیلتر های مکانیکی بسیاری دارند که نمی توان آنها را به صورت IC در آورد. ولی مدارات مجتمع مربوط به مخابرات دیجیتال را می توان با تراکم بسیار ساخت و از میکرو پرو سسور ها و کامپیوتر می توان در مخابرات دیجیتال استفاده کرد که باعث افزایش سرعت ارسال و کاهش حجم می شود.

تفاوت مخابرات دیجیتال و آنالوگ در پهنای باندی است که احتیاج دارند. در سیستم های آنالوگ برای ارسال یک کانال تلفنی فقط به 4 کیلو هرتز پهنای باند احتیاج است ولی در مخابرات دیجیتال پهنای باند زیادی اشغال میشود. . مثلا در مدلاسیون bpsk برای ارسال یک کانال تلفنی 6 کیلو هرتز پهنای باند است.

شاید این را به حساب ضعف مخابرات دیجیتال بتوان گذاشت ولی با استفاده از مدلاسیون های پیشرفته بعدا برای ارسال یک کانال تلفنی 64 QAM  فقط احتیاج به 2 کیلو هرتز پهنای باند است. این کمتر از حالت آنالوگ است!!

نمودار زیر سیگنال بیسیم های آنالوگ را در مقایسه با سیگنال بیسیم های دیجیتال نشان می­دهد.قابل ذکر است کیفیت صدای بیسیم های دیجیتالی تا فاصله قابل توجهی بسیار مرغوب و بعد ازآن کیفیت صدا به صورت ناگهانی افت پیدا می­کند.بیسیم های دیجیتال ضعیف ترین سیگنال به صورت صدای رسا پخش میکند و به محض قطع سیگنال ارتباط قطع میشود در حالی که کیفیت صدای بیسیم های آنالوگ به صورت آهسته با اقزایش برد کمرنگ می­شود.

 

برچسب ها
محصولات تصادفی
آرشیو ماهیانه اخبار
عضویت در خبر نامه
ایمیل  
شماره موبایل
 
 
عضویت انصراف از عضویت
پيگيري سفارشات
کد پیگیری سفارش:  

ارسال کد سفارش
amar

 

پیاده سازی شده توسط گروه برنامه نویسی آوا - Powered By AVASHOP